Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

17 sierpnia 2017

Wszyscy chcemy rozwiązać problem smrodu i zagrożeń związanych z obecnością firm recyklingowych. Przynajmniej tak mi się wydaje. Od momentu ogłoszenia publicznie informacji o happeningu rozdzwoniły się do mnie telefony. Część tych telefonów to zwykli mieszkańcy, którzy popierają sprawę i chętnie wezmą udział w happeningu. Są bardzo oburzeni bezkarnością firm recyklingowych oraz smrodem i skażeniem z tych firm. To są głosy zwykłych ludzi zatroskanych o swoje zdrowie i zdrowie swoich dzieci.

Były też i inne telefony i tych było kilkanaście od różnych urzędników, władz i osób publicznych, którzy próbowali mnie w każdy możliwy sposób skłonić do zaniechania tego happeningu. Najczęściej wysuwane zarzuty to „szkodzenie wizerunkowi miasta.” Oczywiście rozumiem obawy władz miasta bo w kwestii reklamy i PR robią wiele by przedstawić miasto jako super atrakcyjne, miasto zieleni, miasto placów zabaw i wielu atrakcji. Nie chcę szkodzić Siemianowicom ale zastanawia mnie czy udając, że nie ma problemu smrodu stanie się cud i przestanie nagle śmierdzieć? Czy zasłona milczenia poprawi bezpieczeństwo związane z przeróbką odpadów pod naszymi oknami? Zastanówmy się wszyscy tak uczciwie, czy nie lepiej rozwiązać problem i z czystym sumieniem promować miasto jako naprawdę przyjazne mieszkańcom? Co pomyślą o nas mieszkańcy, turyści, inwestorzy i goście jeżeli będą oszukiwani w reklamach, że przyjeżdżają do czystego miasta i na miejscu dowiedzą się, że to tylko powierzchowna propaganda a w rzeczywistości są całe dzielnice zatruwane przez smród, dym, pył, bakterie i wirusy? Zamiatanie śmieci pod dywan nie spowoduje, że nasze miasto będzie naprawdę pięknym miejscem.

Przemyślcie tą sprawę i wyraźcie swoje zdanie w komentarzach. Ten happening jest wydarzeniem lokalnym, skierowanym do naszych mieszkańców, chcemy poinformować mieszkańców o zagrożeniu oraz o tym gdzie zadzwonić gdy śmierdzi. Chcemy rozwiązać problem smrodu a nie udawać, że coś robimy.

Spotykamy się jutro o 10.00 na rynku miejskim. Nie będzie żadnych manifestacji, okrzyków czy oskarżeń wobec władzy. Chcemy wspierać Prezydenta i zmotywować go do konkretnego działania i rozwiązania problemu definitywnie. Cel jest prosty: albo firmy recyklingowe zadbają o bezpieczeństwo i przestaną być uciążliwe dla mieszkańców, albo będą musiały opuścić nasze miasto.

W ramach happeningu każdy uczestnik będzie mógł rozdawać ulotki swoim sąsiadom, bliskim na przystankach i targowiskach z krótką informacją o zagrożeniach oraz nr telefonu pod, który można zadzwonić z interwencją. Będziemy też zbierać podpisy pod petycją do Prezydenta w sprawie podjęcia konkretnych działań oraz kilka pytań o konkretne fakty związane z firmami recyklingowymi. Po rozdaniu ulotek i zebraniu podpisów pod petycją spotkamy się ponownie na rynku aby zebrać listy i złożyć petycję do Urzędu Miasta. Przed złożeniem petycji możemy sobie zrobić wspólne zdjęcie na rynku miejskim potwierdzające nasz udział w tym wydarzeniu.

Na koniec chciałbym przytoczyć przykład spalarni śmieci w samym centrum Wiednia. Przejeżdżałem koło niej osobiście i potwierdzam, że w żaden sposób nie jest uciążliwa. Ktoś musi przerabiać śmieci bo produkujemy ich coraz więcej. Ale musi to robić uczciwie i bezpiecznie. Firmy często obniżają wydatki na bezpieczeństwo aby zwiększyć swe zyski. Cierpimy na tym my mieszkańcy. Władze mają narzędzia by zmusić te firmy do stosowania właściwych środków bezpieczeństwa. Tylko muszą chcieć to zrobić. Pomóżmy im to zrozumieć dla dobra naszego i naszych dzieci. One są naszą przyszłością.

 

                                                                                                                                                   

Janusz Ławecki

 

Wiadomość z ostatniej chwili: Dostałem właśnie bardzo ciekawe dokumenty. Wieczorem opublikuję "prawdziwą bombę" związaną z jednym z zakładów recyklingowych. 

• Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia