Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

20 sierpnia 2017

To popularne powiedzenie Platona jest aktualne mimo tak dużego upływu czasu. Zastanawiam się kiedy w końcu zrozumiemy wszyscy, że lepiej znać prawdę i się z nią zmierzyć, niż zatykać uszy albo się na nią oburzać i dąsać? Nie jestem doskonały i też popełniam błędy. Wszyscy błądzimy, często się mylimy, czasem kłamiemy, stale popełniamy błędy a później wpadamy w gniew i się obrażamy na innych. To są nasze ludzkie słabości. Jednakże warto się zastanowić komu to szkodzi najbardziej? Jeśli ktoś zwróci mi uwagę, że jestem brudny na twarzy, to czy mam się obrażać tylko dlatego, że powiedział mi prawdę? A może wystarczy zmyć plamę i podziękować za zwrócenie uwagi? Zauważyłem, że największy problem z prawdą mają ludzie związani z władzą, stanowiskami i pozycją społeczną. Im wyżej siedzą, tym gorzej znoszą prawdę. Dbałość o idealny wizerunek przesłania im rozsądek i nienawidzą tych, którzy mówią im prawdę. Ta niechęć powoduje, że często otaczają się ludźmi, którzy im mówią to, co chcieliby usłyszeć. To powoduje ich dobre samopoczucie, wzrasta samozadowolenie i coraz bardziej odrywają się od rzeczywistości.

Tak właśnie zaczyna się upadek. Pewnego dnia budzą się zaskoczeni: jak to? Przecież było tak dobrze! Byłem taki dobry! Tak się starałem a oni tego nie docenili. Zrozumiał to poprzedni Prezydent ale było już za późno. Upadek boli. Ale ja chciałbym zapytać nasze obecne władze: Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? „Puder” pięknych i gładkich słów i „cukierki” rozdawane dzieciom, nie przykryją prawdy o rzeczywistości. A rzeczywistość jest taka, że żyjemy w mieście smrodu, śmieci i kolesiostwa. Mamy piękne ulice, nowe chodniki, kolejne place zabaw ale wystarczy tylko bliżej się przyjrzeć, wejść na podwórka kamienic, zajrzeć pod przysłowiowy „dywan”, odwiedzić mniej popularne miejsca i co? I prawda wychodzi na jaw! Co do kolesi to zmienił się tylko parawan. Kolesie dalej mają się dobrze i siedzą za gigantyczne pieniądze we wszelkich spółkach oraz na kierowniczych stanowiskach i innych stołkach.  

Pewien bardzo mądry człowiek powiedział kiedyś znamienne słowa: Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli. Wyzwoli was ze strachu. Strachu przed jej ujawnieniem, ale także ze skutków jej ukrywania. Mam proste przesłanie do Was. Zmierzcie się z prawdą i zróbcie wszystko, aby jak najszybciej naprawić to co zepsuli Wasi poprzednicy. Nikt nie ma do Was pretensji o to, że w mieście są firmy, które nas trują, bo to nie jest Wasza zasługa. Za to wszyscy mają pretensje, że cały czas wolicie pudrować rzeczywistość, udając że wszystko jest pięknie, albo że ponoć walczycie z problemem. Zacznijcie robić to skutecznie i z pełnym zaangażowaniem a wtedy nikt Wam niczego nie zarzuci.

 

Autor artykułu:

Janusz Ławecki

• Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę