• Co dalej z terenami po Hucie?

Na terenie po dawnej hucie Jedność powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe i galeria handlowa.

         Wiadomo już co powstanie na terenie po dawnej hucie Jedność. Obecnie w miejscu prowadzone są badania, a jej pozostałości zostaną zrównane z ziemią. W kwietniu przyszłego roku ma ruszyć budowa nowoczesnego osiedla mieszkaniowego dla młodych osób. Powstanie także galeria handlowa. Teren ma upiększać centrum Siemianowic Śląskich, a wieża ciśnień ma stać się symbolem tego miejsca.

Od początku roku nowym właścicielem terenu po dawnej hucie Jedność jest firma ECDDP, która od razu wzięła się do pracy. Jak wcześniej informowaliśmy - przedstawiciele firmy ubolewają, że dopuszczono do wyburzenia tylu ciekawych obiektów. Obecnie na terenie przy ul. Głowackiego i Sienkiewicza prowadzone są dalsze prace związane z rozbiórką pozostałości po hucie. Wiadomo jednak, że stara wieża ciśnień oraz hala, w której mieści się zakład Proma pozostaną i będą jedyną pamiątką po dawnej potędze przemysłowej w Siemianowicach Śląskich. 
- Obecnie na tym terenie prowadzone są badania terenu, które wyznaczą kierunek dalszych prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa osiedla mieszkaniowego rozpocznie się w kwietniu przyszłego roku - mówi Sandra Wacławczyk dr ds. inwestycji i nieruchomości w firmie ECDDP. 
Prace związane z rozbiórką oraz uporządkowaniem terenu potrwają jeszcze kilka miesięcy. Na miejscu prowadzone są także odwierty i badania, które mają ustalić, czy teren jest skażony. 
- Na terenie dawnej huty Jedność planowana jest budowa nowoczesnego osiedla mieszkaniowego oraz galerii handlowej, Po zaakceptowaniu planu zagospodarowania przestrzennego będziemy mogli podać więcej informacji na temat ilości kondygnacji budynków oraz rozwiązań dotyczących części usługowej. - mówi Sandra Wacławczyk 
Osiedle mieszkaniowe na pewno nie będzie składać się z bardzo wysokich bloków. Ma być to nowoczesna zabudowa z kilkupiętrowymi budynkami. Wszystko jednak okaże się wkrótce, kiedy wszystkie dokumenty zostaną zaakceptowane. Jak informuje właściciel terenu - pierwszy etap budowy osiedla miałby zakończy się po roku od rozpoczęcia prac budowlanych, czyli w kwietniu 2019 roku.
 
Obecnie teren to ogromny plac z gruzowiskiem i pozostałościami po dawnych budynkach. Teren nie jest ogrodzony. Codziennie przechodzą tamtędy mieszkańcy Siemianowic Śląskich. Są tam wystające druty i szkło, a co najgorsze wiele dziur, do których można wpaść. Właściciel terenu zapewnia, że to firmy wykonujące prace mają obowiązek zabezpieczyć miejsce, w którym działają. Cały teren po dawnej hucie Jedność prawdopodobnie nie zostanie ogrodzony żadnym płotem. Możliwe, że w 2019 roku zobaczymy tam bloki, chodniki i osiedlową zieleń. To miejsce ma odmienić wizualnie centrum miasta.

 

Bartłomiej Wortolec

 

 

29 marca 2017

GALERIA

PUBLIKACJE

Artykuły


 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Designed by DronAir.pl

Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice