Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

12 marca 2017

 

Od kilku lat pytam znajomych czy znają datę nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim. Nie wszyscy wiedzą, że w 1932r. A już nikt jak dotąd nie znał dokładnej daty. Ponieważ interesuję się historią Siemianowic postanowiłem ustalić dokładnie datę nadania tych praw. Przeszukując internet natrafiłem na Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1932r

 

 

Z dokumentu tego wynika, że prawa miejskie nabyliśmy po 14-stu dniach czyli po uprawomocnieniu, od wydania Rozporządzenia a więc dokładnie 23-24 czerwca. I tak od lat żyłem w przekonaniu, że znam tą datę aż do 9 marca 2017r.

Jakież było moje zdziwienie gdy podczas wizyty Prezydenta Polski Andrzeja Dudy usłyszałem na rynku informację, że Siemianowice Śląskie uzyskały prawa miejskie 9 marca 1932r. Nie czepiam się broń Boże tylko chciałbym zapytać skąd taka różnica? 

Czy ktoś wie, która data jest właściwa?

 

Janusz Ławecki

• Kiedy dokładnie Siemianowice uzyskały prawa miejskie?