Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

24 listopada 2016

Własnie wróciłem z Sesji i przyznam, że towarzystwo trochę skostniało odkąd byłem tam ostatni raz a muszę przyznać, że kilka sesji opuściłem. Na uwagę zasługuje informacja o wydaniu przez Urząd Miasta książki pt "Siemianowice kerych niy znocie". Przeczytałem już kilka stron i muszę przyznać, że bardzo miło się czyta wspomnienia bajtla,widziane jego oczami i pojmowane jego dziecięcym rozumem.Wspomnienia z czasów wojny i zaraz po. Książka napisana po Śląsku ale zrozumiała dla nieślązaka a od czasu do czasu w nawiasie są tłumaczenia na Polski. Już jestem ciekaw "co bydzie dalej"?


W sprawozdaniu Prezydenta nie było żadnych rewelacji, ot zwykła praca Prezydenta, no może z wyjątkiem o informacji, że pozyskaliśmy 1.8 mln zł na budowę i rozbudowę ul. Wróblewskiego, a na koniec bardzo ładne zachowanie w związku z niedawnym programem o eksmitowanej kobiecie. Prezydent bez zbędnych tłumaczeń i usprawiedliwiania się przyznał wprost, że zawiniły jego podległe służby ale on za nie odpowiada i obiecał, że to pierwszy i ostatni raz. Szkoda że wielu polityków nie potrafi się przyznać do błędu, przeprosić dlatego tym bardziej moje uznanie dla szczerego ludzkiego gestu Prezydenta. 

Kolejnym punktem były interpelacje Radnych, które rozpoczął Tomasz Dzierwa i jak się spodziewałem odczytał z kartki kilka dość konkretnych pytań do Prezydenta, jąkając się co jakiś czas jak by to nie był jego tekst tylko "ktoś mu to napisał". Po nim Pani Gościniak, Cichos, Guzy, Kurzawa i Jurkiewicz. W zasadzie interpelacje lekkiej wagi, które moim zdaniem Radni mogli złożyć w okresie międzysesyjnym a nawet bezpośrednio do urzędników konkretnych wydziałów. Przytoczę dla przykładu jedną taką interpelację złożoną przez Jacka Guzego, dotyczącą niezbyt częstego wywożenia śmieci z pojemników stojących obok pętli autobusowej. Dla mnie sprawa na jeden telefon do Pana Naczelnika Damiana Kołakowskiego, krótkie pytanie, pewnie jakaś interwencja w MPGKIM i po sprawie. Tego typu interpelacje niczego nie wnoszą do Sesji. Sam osobiście mimo iż nie jestem radnym wielokrotnie dzwoniłem w podobnych sprawach do wielu urzędników i zawsze załatwiali pomyślnie bez zbędnej zwłoki. To taka moja mała sugestia do wszystkich Radnych aby nie zawracali drobiazgami głowy Prezydentowi tylko sami załatwili sprawę a urzednicy chętnie pomogą.

Jeśli chodzi o projekty Uchwał to wszystkie uchwały przeszły gładko. Na uwagę zasługuje jednak fakt iż dyskusja bardziej obracała się w okół formuły niż o meritum. No może poza zianami budżetowymi co do dofinansowania szpitala kolejną kwotą 624 000 zł na zakup sprzętu potrzebnego do realizacji kontraktu z NFZ-em. Na pytanie Pani Cichos padło zapewnienie, że więcej nie będziemy już musieli dopłacać. Pożyjemy zobaczymy. Rozbawił mnie również niezatapialny Skarbnik Henryk Falkus, który wspominając o wolnych środkach w kwocie 1.8 mln ukuł nowy termin "nadwyżka deficytowa" lub jakoś podobnie. Co to oznacza? No że mamy ale nie mamy tych pieniędzy. Więcej takich kwiatków Panie Falkus.

Niebawem w naszym mieście powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w skrócie PSZOK za około 1.5 mln zł z czego 85% dofinansuje Unia. Ja się pytam a dlaczego tyle kasy skoro potrzebny jest utwardzony plac powiedzmy około 1000 - 1500m2, ogrodzony z pojemnikami na różne rodzaje odpadów i obsługiwany przez jednego człowieka. No cóż zobaczymy jak go zbudują czy będzie wart tych pieniędzy. Moim zdaniem każda z kolejnych firm obsługujących wywóz odpadów w mieście mogłaby zrobić taki plac na swoim terenie i go obsługiwać w ramach kontraktu z Urzędem Miasta i nie musieli byśmy wydawać 1.5mln zł. Ale to tylko moje zdanie. 
Na koniec w sprawach informacyjnych była mowa min. o liście od Pana Romualda Dudy do Radnych w sprawie utworzenia w mieście Hospicjum dla osób u kresu swego życia. Przeczytałem go w całości i uważam, że jest bardzo poruszający. Zamieszczę treść w osobnym temacie ponieważ chciałbym zapoczątkować dyskusję w tej sprawie. Była też informacja o planowanym porozumieniu szpitala z NFZ-em i spodziewanych pieniądzach za usługi wykonane przez ostatnie lata na kwotę około 3mln zł co ma wzmocnić sytuację finansową szpitala. 

Ogólnie Sesja spokojna, drobne nieporozumienia między Panią Cichos i Panem Cebulą ale nic godnego uwagi. 
W kuluarach po Sesji rozmawiałem z Panem Guzym o jego przemyśleniach dotyczących ostatnich lat a także z Panem Cebulą o Inicjatywie Uchwałodawczej i dowiedziałem się, że pracuje min. nad tym doraźna komisja statutowa.

 

 

Janusz Ławecki

• Sesja Rady Miasta okiem mieszkańca 24.11.2016