Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

02 lutego 2017

Przedwczoraj odbyło sie trzecie z serii spotkanie na Bytkowie. Było aż 2 osoby. Bez komentarza bo nie byłem na tym spotkaniu. Wczoraj jednak byłem na czwartym i ostatnim spotkaniu z tej serii w sali sesyjnej UM. Było 10 urzędników i 10 mieszkańców. Nie wiem jak wypadło spotkanie na Bytkowie ale w UM chyba było najlepiej przeprowadzone, może dlatego że prowadził je Pan Piotr Kochanek rzecznik prasowy Prezydenta. "Kregosłup" mu się jeszcze troszkę chwieje ale gadane to ma na pewno. Spotkanie było dość merytoryczne jesli chodzi o poruszane tematy ale to bardziej zasługa mieszkańców. Ogólnie oceniam je dobrze.
Podsumowując cały cykl 4 spotkań. W sumie na 4 spotkania 29 osób z czego niektóre po dwa trzy razy co daje około 20 osób w całym mieście zainteresowanych spotkaniami w sprawie BO. Celem tych spotkań było przedstawienie zasad i form składania wniosków, oraz pomysłów, które mieszkańcy chcieliby zgłosić, jako swoje propozycje do projektu BO 2018. Pierwszy cel został osiągnięty. Nowe zasady i forma składania wnioskow zostały przedstawione jasno i precyzyjnie na wszystkich spotkaniach, na których byłem. Jesli chodzi o pomysły mieszkańców to tu było trudniej ale nie beznadziejnie :). Owszem padały propozycje konkretnych pomysłów szczególnie na spotkaniu w UM wybrzmiały dwa pomysły dotyczace drogi osiedlowej przy Powstańców i przy Mysłowickiej ale ogólnie mieszkańcy nie przedstawili zbyt wiele pomysłów. Pewnie dlatego, że nie przyszła wiekszość tych, którzy złożą za chwile swe własne projekty i większość z nich przegra. A szkoda, bo czasem można przy takiej okazji zjednoczyć działania dwóch czy trzech pomysłodawców i razem zwiększyć szanse na wygranie ze swoim pomysłem. 
Spróbuję to przedstawić na przykładzie wspomnianych dwóch wczorajszych pomysłów remontów ulic osiedlowych. W całym okręgu Centrum II do dyspozycji jest 126 tyś zł. Licząc po 200zł brutto za 1m2 nawierzchni asfaltowej wraz z podbudową to można za tę kwotę wyremontować ok. 600m2 nawierzchni. Przy 3m szerokości to daje jakieś 200m drogi. Wszystko to są liczby szacunkowe ale chodzi o zasadę. Załóżmy, że mieszkańcy osiedla przy Mysłowickiej składają projekt na 200m swojej drogi i mieszkańcy osiedla przy Powstańców również na 200m. Jezeli będą osobno startować to każdy uzbiera swoją liczbę głosów rywalizując ze sobą a biorąc pod uwagę, że w Centrum II mogą powstać pomysły silniejsze to okaże się, że ani jedna droga nie wygra. Porozumienie daje mozliwość aplikowania o 2 odcinki po 100m drogi każdy ale na jednym projekcie i wtedy głosy poparcia się sumują i jest duża szansa na wygraną z silniejszymi projektami. Dlatego spotkania mieszkańców na początku BO powinny w głównej mierze skupiać się na zaprezentowaniu wszystkich pomysłów na roboczo i rozważeniu ewentualnych porozumień by zwiekszyć swoje szanse. Będę obserwował czy Pan Kris Figas z Powstańców porozumie się z Paniami z Mysłowickiej i jaki będzie efekt takiego porozumienia. Ze swej strony życzę powodzenia. 
Wracając do spotkań, ja też organizuję takie spotkanie na dzielnicy Hugo w szkole Cogito, w środę 8 lutego o 18-tej. Jest to już trzeci rok z rzędu i mam nadzieję, że uda mi się zrealizować cel jakim bedzie najefektywniejsze wykorzystanie naszej kwoty w budżecie lokalnym. Szczególnie chciałbym zaprosić także mieszkańców z innych dzielnic, którzy planują wnioski w Budżecie Ogólnomiejskim. W tym roku ponownie składamy projekt "Labirynt", który w zeszlym roku odrzucono z powodu braku "zgody" konserwatora zabytków. W ramach kwoty 500 tyś możemy zawrzeć porozumienie z innym pomysłem Budżetu Ogólnomiejskiego. Dlatego zapraszam wszystkich, którzy mają swoje pomysły i są otwarci na porozumienie, by zwiększyć szanse na wygraną.

 

Janusz Ławecki

• Spotkanie w Cogito w sprawie Budżetu Obywatelskiego 2018