Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

09 grudnia 2016

W ten weekend warto wybrać się do kina, ponieważ X Muza obchodzi swoje kolejne święto. Z tej okazji w dniach 10 i 11 grudnia bilety na seanse w 210 multipleksach i kinach studyjnych będą sprzedawane w

 

specjalnej, ustalonej na tę okoliczność cenie 12 zł. Jedynie seanse trójwymiarowe będą w nieco wyższej cenie ze względu na dopłatę za okulary 3D. Wśród propozycji znajdują się zarówno filmy zagraniczne jak i polskie. W ramach święta kina będziemy zatem mogli zobaczyć m.in. takie produkcje jak m.in.: „ Doktor Strange”, „Bridget Jones 3”, „Zwierzęta nocy” czy niesamowitą „Przełęcz ocalonych”. W ramach promocji polskiej sztuki filmowej będziemy mogli obejrzeć kontrowersyjny „Wołyń”, „Ostatnią rodzinę”, „Jestem mordercą” czy najnowszego „Pitbulla”. Nie zabraknie również propozycji z zakresu kina familijnego. Z najmłodszymi fanami kina możemy się wybrać na ekranizację kolejnego dzieła J.K. Rowlling „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Osobliwy dom Pani Peregrine” czy  „Za niebieskimi drzwiami”. Bilety w obniżonej cenie do nabycia w Katowicach ( Cinema City, Multikino), Sosnowcu (Cinema City, Helios), Dąbrowie Górniczej (Helios, Kino Kadr), Gliwicach (Cinema City, Kino Amok), Bytomiu (Cinema City), Zabrzu ( Multikino), Rudzie Śląskiej (Cinema City).

A jeśli ktoś uważa, że dzisiejsze kino to już nie to, co dawniej może się wybrać do Muzeum Śląskiego, by obejrzeć nową wystawę 3D  w fotoplastykonie „Miasto-Masa- Maszyna, czyli Katowice jako najbardziej futurystyczne miasto w przedwojennej Polsce”.

Fotoplastykon to jeden z najciekawszych eksponatów Muzeum Śląskiego. Służy do projekcji fotografii stereoskopowych, czyli obrazów przestrzennych, co pozwala na chwilowe, wręcz magiczne zanurzenie się w dawno minioną epokę.

Niewiele wynalazków zrobiło taką furorę jak to urządzenie skonstruowane przez Augusta Fuhrmanna. Machina, przesuwająca podświetlane lampą gazową ilustracje w równych odstępach czasu, po raz pierwszy zaprezentowana we Wrocławiu, już w 3 lata później zainstalowana została na stałe w Berlinie w Kaisergalerie - istniejącym wówczas od dekady reprezentacyjnym pasażu. Momentalnie przykuła uwagę odwiedzających. Popularność urządzenia była równie spora co wcześniejszego stereoskopu. Stereoskop zaprezentowany na pierwszej Wystawie Światowej w 1851r. zachwycił samą królową Wiktorię.  Do 1856 r. sprzedano aż pół miliona tych urządzeń, by za ich pomocą oglądać specjalnie przygotowane fotografie. Fuhrmann dostrzegając, iż stereofotografia stała się masową rozrywką, postanowił rozwinąć ten wynalazek. Zamiast kupować odrębne zestawy ilustracji i sam stereoskop, widz mógł nabyć bilet, siąść przy jednym z wizjerów zbliżonych kształtem do stereoskopu i od razu zanurzyć się w podróży po odległych czasach. Na owe wirtualne, trójwymiarowe wojaże zapotrzebowanie było tak duże, że w niedługim czasie firma Fuhrmanna założyła ponad 250 filii w całych Niemczech.

 

 

Fotoplastykon ze zbiorów Muzeum Śląskiego jest reliktem tej dawno minionej epoki, która zakończyła się w 1939r. Pochodzi z końca XIX wieku. Jest jednym z nielicznych jakie zachowały się do naszych czasów. Po gruntownej renowacji został uruchomiony w 2009r. W przeciwieństwie do kina, nastawionego na ruch i nieustanne zmiany obrazów, jest to urządzenie doceniające ludzkie oko, nastawione na spokojny ogląd przedstawionego świata. Do 31 grudnia będziemy mogli za pośrednictwem tej machiny przenieść się w czasie na ulice przedwojennych Katowic.

 

Laura M

• Święto kina!