Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

16 listopada 2021

Drodzy mieszkańcy Siemianowic i Katowic. W wyniku naszych działań cofnięto firmie recyklingowej położonej pomiędzy osiedlem Tuwima a Hugo, pozwolenie zintegrowane dotyczące instalacji przetwarzania odpadów. Decyzja zapadła już w zeszłym roku ale do dziś się jeszcze nie uprawomocniła z powodu ciągłych odwołań tej firmy. Marszałek województwa śląskiego cofnął decyzję po wnikliwym przeprowadzeniu dochodzenia w tej sprawie oraz presji mieszkańców, którzy przesłali około 500 pism w tej sprawie. Minister Klimatu i Środowiska podtrzymał tę decyzję gdy dostał od mieszkańców ponad 400 pism popierających decyzję Marszałka. 

 

Firma odwołała się do Sądu Administracyjnego w Warszawie i decyzją Sądu sprawa ma być rozpatrzona w bliżej nieokreślonym terminie ("pandemia" dobra na wszystko) a do czasu wydania rozstrzygnięcia Sąd pozwolił firmie na prowadzenie działalności "śmieciowej"

 

Zauważyć należy, że przez ponad rok czasu od cofnięcia decyzji, firma wyraźnie wystraszyła się i nie truła nas smrodem i wyziewami z instalacji a przynajmniej mocno ograniczyła emisję. Minął rok i właściciel firmy poczuł się bezkarny i ponownie zaczął być uciążliwy dla mieszkańców. Ponownie mieszkańcy zaczęli dzwonić do władz i zgłaszać uciążliwość tego zakładu. 

 

Chciałbym zaapelować do Was moi drodzy aby dzwonić w jak największej liczbie i zgłaszać uciążliwości odorowe za każdym razem gdy wystąpią. 

 

Apel do mieszkańców

 

Problem smrodu z firm odpadowych jest wspólnym problemem zarówno mieszkańców jak i władz miasta. Dlatego tylko wspólne działania mogą pomóc zlikwidować ten problem. My jako mieszkańcy możemy bardzo łatwo i skutecznie pomóc Prezydentowi i Radnym, reagując za każdym razem, gdy odczuwamy smród wydobywający się z tych firm. Prezydent potrzebuje tysięcy zgłoszeń od mieszkańców o uciążliwym smrodzie aby móc poprzeć swoje działania, w celu likwidacji tego problemu. Wystarczy zadzwonić i zgłosić problem smrodu na podane numery:

32 220 05 44 do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. (MCZK)

986 do Straży Miejskiej (SM)

539 344 130 do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ)

Najlepiej zgłosić na wszystkie trzy numery aby „zwiększyć siłę rażenia” a szczególnie na numer ostatni do WIOŚ gdyż ta instytucja ma możliwość interweniowania natychmiast, 24h/dobę i sprawdzenia na gorąco przyczyny wystąpienia odoru i czy doszło do złamania prawa o ochronie środowiska.

 

Autor: Janusz Ławecki

 

Szanowni Mieszkańcy, możecie wesprzeć działania Stowarzyszenia Wolni Mieszkańcy Siemianowic dobrowolną wpłatą na konto bankowe. Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu oraz czynnym udziale w popieraniu naszych działań możemy wspólnie zadbać o nasze miasto i lepszą przyszłość dla nas i naszych potomków. 

Wpłat można dokonywać na podany niżej nr konta:

Stowarzyszenie WOLNI MIESZKAŃCY SIEMIANOWIC

nr konta: 56 1600 1462 1890 7427 6000 0001

 

Każda wpłacona złotówka pozwala nam skuteczniej walczyć w imieniu mieszkańców.

Apel do mieszkańców w sprawie smrodu