Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

18 kwietnia 2018

Problem zadłużenia mieszkań komunalnych zaczyna być powoli tematem, którego nie da się dłużej ukrywać przed mieszkańcami. Czas wprowadzić zmiany!

 

Proponuję wystosować apel do Sejmu RP w sprawie poprawienia Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Dotychczas Ustawa zrzucała obowiązek zapewnienia mieszkań socjalnych czy tymczasowych na Samorządy. Mamy obecnie wzrost gospodarczy, w Polsce ponoć jest coraz lepiej, to dlaczego w mieszkalnictwie jest coraz gorzej? W mojej ocenie Sądy wydając wyroki o eksmisję dłużnika, krzywdzą Samorządy obciążając je odpowiedzialnością za nieswoje błędy. Gdy mieszkaniec spółdzielni, wspólnoty czy innych zasobów mieszkaniowych, nie płaci czynszu, Ustawa przewiduje możliwość eksmisji do lokalu socjalnego ale obarcza obowiązkiem zapewnienia takiego lokalu, wyłącznie Samorządy. Ponieważ Samorząd nie ma własnych pieniędzy tylko nasze podatników, to de facto to my płacimy za te mieszkania i długi. Może się okazać, że właściciel mieszkań celowo lub nieudolnie zarządzał najmem i dopuścił do wystąpienia długu. Dlaczego Samorząd, czyli my podatnicy, mamy ponosić odpowiedzialność za czyjeś błędy? 

 

Wystarczy dodać w Ustawie zapis zobowiązujący wszystkie podmioty: komunalne, spółdzielcze, wspólnoty, prywatnych właścicieli do odkładania pewnej drobnej części przychodów z gospodarowania mieszkaniami na "Fundusz Gwarancyjny Mieszkań Socjalnych". Rząd nie musi wyciągać dodatkowych pieniędzy na wsparcie, Samorządy są odciążone i odpowiadają tylko za własny zasób mieszkań komunalnych a pozostali właściciele: spółdzielcy czy prywatni mają współodpowiedzialność za należyte pilnowanie płatności. 

Podobny system gwarancyjny istnieje już w wielu dziedzinach naszego Państwa. Mamy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który chroni np. kierowców gdy mają szkodę a sprawca nie posiadał OC. Mamy Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który chroni klientów na wypadek kłopotów z płynnością finansową banków. 

Każdy podmiot, który gospodarzy zasobem mieszkaniowym odkłada na taki fundusz pewną drobną część przychodów. Mogą te pieniądze być odkładane na specjalnym koncie danego podmiotu, bądź samorządu, albo fundusz centralny. Ja skłaniam się do tego aby był on obowiązkowy dla każdego właściciela mieszkań ale niekoniecznie wpłacany do Centralnego Funduszu Gwarancyjnego. Niech on będzie Samorządowy. Na poziomie lokalnym jesteśmy w stanie lepiej zarządzać takim Funduszem niż na poziomie centralnym, bo jest mniej podatny na upolitycznienie. W razie potrzeby, wszystkie podmioty gospodarujące mieszkaniami, będą z tego funduszu finansować lokale socjalne a Gmina zamiast płacić za to, będzie tylko pilnować porządku. Dodatkowo powinna istnieć możliwość zamiast składki na Fundusz zastąpić go posiadaniem pewnej określonej ilości własnych mieszkań socjalnych lub tymczasowych, w zależności od ilości posiadanych mieszkań w swoich zasobach. Myślę, że będzie to lepsze rozwiązanie niż obecne, choć uważam, że niedoskonałe, gdyż jestem zwolennikiem pozwolenia na eksmisję w uzasadnionych przypadkach, na bruk. Co o tym myślicie Szanowni Państwo?

Zapraszam do dyskusji na forumsiemianowice.pl

 

Autor artykułu:

Janusz Ławecki

Fundusz Gwarancyjny Mieszkań Socjalnych