Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

02 października 2019

Od kilku dni w Siemianowicach trwa zbiórka podpisów pod petycją do Prezydenta Rafała Piecha aby utworzyć 1300m strefe bezpieczeństwa, wolną od firm przetwarzających odpady.

Udało się nam zebrać już ponad 200 wniosków z uwagami a kilkadziesiąt wniosków zostało złożone przez mieszkańców, osobiście do kancelarii podawczej UM Siemianowice. Wczoraj byliśmy na targowisku miejskim a dzisiaj pod biedronką na Mysłowickiej. 

 

foto Janusz Ławecki

 

Kilka słów o strefie bezpieczeństwa

Postulujemy jako mieszkańcy aby utworzyć tzw strefy buforowe dla wszelkich nowych inwestycji związanych z uciążliwym odorem i zapyleniem oraz toksynami. Dotyczyć to będzie zarówno nowych firm jak i rozbudowy już istniejących. W świetle obecnych przepisów nigdzie nie jest określona dokładna odległość takich zakładów od mieszkań. Strefa taka jest konieczna aby uchronić mieszkańców przed szkodliwym wpływem odoru, pyłu i toksyn. Przedsiębiorcy nalegają aby strefa ta była jak najmniejsza bo tereny ich zakładów często przylegają do terenów mieszkaniowych. Prezydent zaproponował zapis w prawie aby strefa ta wynosiła 300 m. Na moje pytanie dlaczego 300 a nie 1300 czy 2000 m usłyszałem, że tak ustalili to urzędnicy. Po prostu tak im sie wydaje. Zapytałem czy sprawdzali wśród mieszkańców jakie są opinie na ten temat, czy to wystarczy czy za mało. Okazuje sie, że nikt nawet tego nie sprawdzał. Nikt nie pytał mieszkańców. Nie było żadnej analizy w terenie. Ot, zwykła decyzja urzędników. Zaproponowałem aby ustalić taką strefę na 1300 m, tak jak jest to stosowane w innych krajach zachodnich takich jak Szwajcaria, Niemcy czy Francja. Moim zdaniem sama odległość nie wystarczy. Potrzebna jest również prawdziwa hermetyzacja procesu przerabiania odpadów. Hermetyzacja oparta na podciśnieniowym systemie wentylacji oraz filtracji powietrza wypuszczanego na zewnątrz.

 

Czas na działanie do 8 października

Zachecam wszystkich mieszkańców do składania wniosków do Prezydenta o zastosowanie zapisów w prawie miejscowym o ustaleniu strefy bezpieczeństwa dla mieszkańców na 1300 m od najbliższych zabudowań mieszkalnych oraz na rzeczywistą hermetyzacje procesów związanych z odpadami. Poniżej zamieszczam wzór takiego wniosku. Wystarczy pobrać, wydrukować i podpisać. Można go też napisać własnymi słowami, dodając własne postulaty. Ważne by złożyć go do kancelarii podawczej UM Siemianowice Śląskie do 8 października do godz. 16.00 lub wysłać listem poleconym na adres UM Siemianowice ul. Jana Pawła II 10. 

 

Wzór pisma:

Tylko od nas zależy jaką przyszłość zafundujemy sobie i naszym dzieciom. 

 

Janusz Ławecki

Mamy już ponad 200 podpisów pod petycją do Prezydenta