Copyright © 2016-2020 Wolne Miasto Siemianowice 

Designed by DronAir.pl

Stowarzyszenie Wolne Siemianowice

To źródło aktualnych i często niewygodnych faktów o Twoim mieście pomijanych przez inne media. Codzienna dawka świeżych informacji z kategorii: społeczne, gospodarka, polityka, sport, kultura i inne. Felietony i ciekawostki z miasta i okolic czyli cykl "U nas w ogródku..." oraz "Co za miedzą piszczy.."

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: Janusz Ławecki

Redaktorzy:

 

Skład Redakcji:

Redaktor Naczelny: 

Janusz Ławecki

Redaktorzy: 


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityka Cookies.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

 

WOLNE MIASTO SIEMIANOWICE

FAKTY I WYDARZENIA Z REGIONU

Artykuły


 

PUBLIKACJE

GALERIA

19 grudnia 2018

Przyznam szczerze, że po przeczytaniu artykułu na portalu polska zachwyca.pl, nie byłem zachwycony taką informacją i wynikiem w rankingu.

Owszem odczuwam skutki przestępstw w Siemianowicach ale żeby zaraz „najniebezpieczniejsze miasto w Polsce” ? W ostatnich latach wielokrotnie byłem okradany czy to garaż, samochód czy firma a nawet raz byłem napadnięty przez naćpanego łobuza ale mieszkam w tym mieście już od 16 lat i jakoś nie czuję panicznego strachu przed przestępczością. Jako, że zawsze lubię ustalić fakty zanim wyrobię sobie opinię, postanowiłem poprosić o komentarz władze miasta oraz miejscową policję. Z władzami miasta nie udało mi się porozmawiać ale za to Komendant Policji Pan Dariusz Kopeć poświęcił mi kwadrans na rozmowę i muszę przyznać jedno, sprawdziło się stare przysłowie: Istnieją kłamstwa, bezczelne kłamstwa i.. statystyki. I właśnie nasze miasto padło ofiarą takiej statystyki, co bez podania wszystkich faktów, może być dla nas bardzo krzywdzące.

Otóż w rozmowie z Komendantem Policji dowiedziałem się, że w naszym mieście ilość stwierdzonych przestępstw kształtuje się na poziomie około 800 – 900 przestępstw kryminalnych w każdym roku z wyjątkiem właśnie feralnego roku 2017.

 

 

Tak jak wspomniałem na początku wszystkiemu jest winna statystyka. W 2017r miało miejsce  1634 przestępstwa kryminalne dokonane przez jednego młodego człowieka, które polegały na tym, że ów człowiek będąc doręczycielem przesyłek pocztowych zamiast je dostarczyć do adresatów, zwyczajnie je wyrzucał w ustronnym miejscu aby ułatwić sobie pracę. Ponieważ tych przesyłek było w sumie właśnie 1634, to ze względu na procedury, sprawa każdego adresata została potraktowana jako osobna sprawa. Gdyby potraktować je zbiorczo jako jedno przestępstwo to okazałoby się, że rok 2017 miałby tylko 788 przestępstw, co spowodowało by, że nie bylibyśmy nawet w pierwszej 50-tce najniebezpieczniejszych miast w Polsce.

Przy okazji warto się zastanowić nad rzeczywistym poziomem przestępczości w Siemianowicach Śląskich, a szczególnie nad kradzieżami i rozbojami, bo te są dla nas najczęstszym powodem do niepokoju. Komendant Policji obiecał przygotować na koniec roku raport na temat przestępczości w naszym mieście z uwzględnieniem tych, o których wspomniałem powyżej. Zachęcam do komentowania tematu na forum dyskusyjnym:

 

http://forumsiemianowice.pl/viewtopic.phpf=4&t=148&sid=d90904726c805df5660888e6a6fdb064

 

i na profilu fb:

 

https://www.facebook.com/janusz.lawecki/posts/1866127783510055notif_id=1545212878050282&notif_t=feedback_reaction_generic

 

Autor: Janusz Ławecki

 

Źródło rankingu:

https://polskazachwyca.pl/top-10/najniebezpieczniejsze-miasta-w-polsce-tu-jest-najwiecej-przestepstw-top-15/9/

Siemianowice Śląskie na pierwszym miejscu w ogólnopolskim rankingu przestępczości